Sports

May 16, 2013 8:47 PM by Jordan Mason

Colorado 2A High School Track Results

Here are Thursday's results in the finals of the Colorado Class 2A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Telluride 15; Paonia 15; Rye 12; Eads 10; Lyons 10; Hotchkiss 10; Pikes Peak Christian 8; Yuma 7; Rangely 6; Swink 6; Sangre de Cristo 6; Lutheran 5; Wiggins 5; Springfield 4; Soroco 4; Vanguard 3; Genoa-Hugo 3; John Mall 2; Mancos 2; Crested Butte Community 2; Crowley County 2; Sierra Grande 1.

Shot put- 1, Daniel Weirich, Eads, 57-10.50; 2, Tony Darling, Paonia, 44-07.50; 3, Ricardo Moreno, Yuma, 44-01; 4, Jerod Berg, Swink, 43-02.75; 5, Dalton Risner, Wiggins, 42-08; 6, Dallas Reynolds, Springfield, 42-05.50; 7, Matthew Stevenson, Rye, 42-05; 8, Isiah Vigil, John Mall, 42-02.50; 9, Liam Mortell, Crested Butte Community, 42-02.50.

3,200-meter relay- 1, Hotchkiss, 8:11.76; 2, Telluride, 8:23.14; 3, Paonia, 8:26.59; 4, Sangre de Cristo, 8:29.81; 5, Lutheran, 8:32.09; 6, Rye, 8:35.01; 7, Vanguard, 8:35.99; 8, Mancos, 8:42.90; 9, Crested Butte Community, 8:44.66.

Long jump- 1, Justin Boldt, Lyons, 21-10.50; 2, Mark Waters, Pikes Peak, 21-02.50; 3, John Broadhead, Telluride, 21-00.50; 4, Andrew Morton, Rangely, 20-04; 5, Trey Zupancic, Rye, 20-03.75; 6, Nic Paxton, Soroco, 20-02.50; 7, Jacob Piper, Genoa-Hugo, 20-00; 8, Ryan Haynes, Crowley County, 20-00; 9, Ricardo Howard, Sierra Grande, 19-08.

GIRLS

Team Scores- Lyons 17; Paonia 14; Highland 8; Hotchkiss 8; Swink 6.5; Miami-Yoder 6.5; Vanguard 6; Sangre de Cristo 5; Telluride 5; Rye 4; Wray 3; Ignacio 3; Simla 2; Akron 2; Soroco 1; Custer County 1.

3,200-meter relay- 1, Paonia, 9:33.81 (state meet record, old record, 9:42.86, Nederland, 2012); 2, Hotchkiss, 9:44.26; 3, Lyons, 9:44.66; 4, Vanguard, 9:53.15; 5, Telluride, 10:10.47; 6, Rye, 10:11.69; 7, Wray, 10:14.12; 8, Akron, 10:24.79; 9, Soroco, 10:31.32.

High jump- 1, Nola Basey, Lyons, 5-04; 2, Jamie Clawson, Highland, 5-03; 3, Veronica Burney, Miami-Yoder, 5-02; 3, Lindsey Tatum, Swink, 5-02; 5, Kathryn New, Sangre de Cristo, 5-01; 6, Ce'rra Carsten, Paonia, 5-01; 7, Michelle Simmons, Ignacio, 5-00; 8, Kenzi Mitchell, Simla, 5-00; 9, Aspen Anderson, Custer County, 4-10.

(Copyright 2013 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

 

»Comments

»Topics in this article

More News

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4