Sports - High School

Mar 7, 2014 11:29 PM by Jordan Mason

High School basketball playoff scores - March 7

Boys Basketball
Class 5A
Quarterfinal
Fossil Ridge 68, Arapahoe 58

Overland 64, Rangeview 47

Class 3A
First Round
Aspen 58, Florence 55

Bishop Machebeuf 57, Fort Lupton 42

Brush 80, Clear Creek 50

Colo. Springs Christian 66, Frontier Academy 23

Colorado Academy 56, Roaring Fork 42

Denver SS 79, James Irwin Charter School 43

Faith Christian 56, The Academy 43

Holy Family 53, Sterling 24

Jefferson Academy 73, Eagle Ridge Academy 23

Manitou Springs 49, Jefferson 45

St. Mary's 66, Coal Ridge 55

Class 2A
Region 1
Semifinal
Sanford 55, Springfield 46

Region 2
Semifinal
Akron 71, Highland 55

Region 3
Semifinal
Ignacio 77, Del Norte 32

Region 4
Semifinal
Lutheran 85, Union Colony Preparatory School 37

Region 5
Semifinal
Paonia 66, Mancos 49

Region 6
Semifinal
Rye 60, Evangelical Christian Academy 40

Region 7
Semifinal
Liberty Common 60, Kiowa 39

Sedgwick County 48, Peyton 46

Region 8
Semifinal
Simla 76, Front Range Christian School 54

Class A
Region 2
First Round
Arickaree 64, Denver Jewish Day School 45

Otis 52, Briggsdale 37

Region 3
Granada 55, Elbert 39

Liberty (Joes) / Stratton 51, Walsh 46

Girls Basketball
Class 3A
First Round
Bennett 57, La Junta 44

Bishop Machebeuf 48, The Academy 27

Brush 54, Alamosa 41

Cedaredge 50, Centauri 43

Eaton 45, Faith Christian 32

Grand Valley 44, Kent Denver 43

Holy Family 60, Estes Park 39

Lamar 55, Sheridan 32

Manitou Springs 53, Pinnacle 36

Moffatt County 62, Middle Park 55

Olathe 54, Denver SS 9

Pagosa Springs 60, Gunnison 20

St. Mary's 33, The Classical Academy 28

Sterling 98, Aurora West 38

Class 2A
Region 1
Semifinal
Sanford 49, Springfield 46

Simla 57, Hotchkiss 35

Region 2
Semifinal
Highland 49, Dayspring Christian Academy 43

Yuma 72, Front Range Christian School 29

Region 3
Semifinal
Paonia 44, Ignacio 24

Ridgway 35, Sargent 30

Region 4
Semifinal
Heritage Christian Academy 55, Calhan 44

Lutheran 80, Holyoke 53

Region 5
Semifinal
Meeker 46, Nucla 24

Soroco 61, Sangre De Cristo 58

Region 6
Semifinal
Del Norte 45, The Vanguard School 42

Hoehne 42, Evangelical Christian Academy 31

Region 7
Semifinal
Liberty Common 61, Byers 53

Region 8
Semifinal
Peyton 72, Fowler 38

Class A
Region 2
First Round
Briggsdale 71, Otis 52

Fleming 56, Gilpin County 36

Hi-Plains 57, Rocky Mountain Lutheran 44

Region 3
First Round
Cheraw 44, Liberty (Joes) / Stratton 39

South Baca 56, Deer Trail 30

»Comments

»Topics in this article

Most Popular

Top Videos

1 2 3 4